Navazujeme na tradice historického uskupení – Rožmberské kapely, která působila v letech 1552 až 1602 na českokrumlovském zámku, později v Třeboni, a přispívala k lesku jihočeského panovnického dvora Viléma a Petra Voka z Rožmberka.

Rožmberská kapela

jsme instrumentálně-vokální soubor, který se zabývá interpretací středověké a renesanční hudby

Starou hudbou se zábýváme od roku 1974. Navazujeme na tradice historického uskupení – Rožmberské kapely, která působila v letech 1552 až 1602 na českokrumlovském zámku, později v Třeboni, a přispívala k lesku jihočeského panovnického dvora Viléma a Petra Voka z Rožmberka.

Během více než 40ti let našeho působení jsme absolvovali mnoho úspěšných domácích i zahraničních turné. např.Řecko (1982,1984, 1988), Švédsko (1987,1991), Španělsko (1995,1998, 2001), Malta (1996), Švýcarsko (1989, 1993, 1995, 1998), Wales (1996) a další. Účastníme se prestižních festivalů staré hudby např. v Německu (Drážďany, hrad Wartburgu, Berlín, Kolín n.R. aj.), vItálii (Merano, Belluno aj.), v Rakousku (Vídeň, Millstatt, Salzburg aj.), v Lucembursku, Belgii, Francii (Belfort), v Aténách a v dalších evropských městech.

 

Pořídili jsme nahrávky pro významné evropské rozhlasové stanice:např. rakouské ORF , WRD, Deutschland Radio Berlin, Radio Nacional de Espaňa, Řecký rozhlas. Spolupracovali jsme na několika vlastních pořadech s Českou televizí (např. z cyklu “Ti nejlepší z klasiky“). Rovněž jsme nahráli hudbu k několika českým i zahraničním filmům.

V čem jsme unikátní

Autenticita

Používáme pouze ty repliky, které jsou historicky doložené. Na současné scéně je mnoho “středověkých kapel”, které hrají na africké bubny a kytary. Nic takového u nás nenajdete.

Profesionalita

Téměř všichni hráči jsou profesionální hudebníci s důkladným hudebním vzděláním. Někteří působí ve velkých pražských orchestrálních tělesech, jako je SOČR nebo Orchestr státní opery.

40 nástrojů

Náš instrumentář zahrnuje přes 40 replik středověkých a renesančních hudebních nástrojů, které během vystoupení střídáme. Nástroje mají naprosto jedinečný a nenapodobitelný zvuk.

Poslechněte si nás na spotify

Členové Rožmberské kapely

Mario Mesany

Štěpán Kaniak

Pavel Polášek

Kateřina Valášková

Jiří Poláček

Jan Mesany